Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 10 mesaj ] 
  Yazıcı görüntüsü

Yedi Numara
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: Çrş Haz 04, 2008 5:41 am 
Üye
Kullanıcı avatarı

7 Numara, 2000-2002 yayın dönemi içinde 2 yıl boyunca 75 bölüm olarak TRT ekranlarında yayınlanan bir dizi olarak çıkar karşımıza. Daha sonra, gelen yoğun istek üzerine 2003 yılı içinde 76-92 bölüm olarak devam etmiş, Temmuz 2003'de 92. bölümüyle son bulmuştur.

Gelmiş geçmiş en matrak dizilerden biri olan 7 Numara, izleyenleri güldürürken içerdiği sevgi ve dostluk sahneleriyle hüzünlendirip ağlatmıştır da. Harika esprileri, unutulmaz sahneleri, ve özlü sözleriyle seyircilerin kalplerinde taht kurarak haklı yerini almıştır.

Genel olarak konusu:

Birbirlerine çılgınlar gibi aşık ama çocukları olmayan bakkal Vahit ve Zeliha, yıllar önce köyden İstanbul'a kaçmışlardır. Bakkal Vahit, babasını ikna ederek kelepir bir ahşap evi satın almıştır. Vahit ve Zeliha, bu evi yıllarca öğrenci gençlere kiralayarak hem geçimlerine katkı sağlarlar, hem de öğrencilere bir ana gibi sahip çıkan Zeliha'nın çocuk özlemini dindirmeye çalışırlar.

Günlerden bir gün, 7 numaralı ahşap evin üst katını Çevre Mühendisliği okuyan dört genç kız öğrenci tutar. Birbirlerini yurtta tanımışlar ve hemen kaynaşmışlardır. Dördü de Türkiye'nin dört büyük şehrinden, üniversite kazanarak İstanbul'a gelmişlerdir. Derken, Bakkal Vahit'in memleketteki ağabeylerinden ikisinin oğullarının da İstanbul'da üniversite kazanacağı tutar. Başka ağabeyinin oğlu da, aktör olma hayalleri peşinde amca oğullarının arasına karışır. Katıksız taşralı olan ve daha önce İstanbul'a dair hiçbir fikirleri olmayan bu üç delikanlı da, 7 numara'nın alt katına yerleşirler.

Dört şehirli genç kız ile üç köylü oğlan aynı çatıyı nasıl paylaşacaklardır? Birbirlerine hiç benzemeyen hayat tarzları nasıl uzlaşacaktır? Aralarındaki kaçınılmaz çatışmaya çözümler ararken, nasıl bir demokrasi sınavı vereceklerdir? Olaylar, duygusal bir komedi diliyle anlatılır.

Oyuncular:

Şebnem Sönmez (Zeliha)
Engin Alkan (Vahit)
Olgun Şimşek (Sabit)
Tuba Erdem (Armağan)
Ayça Mutlugil (Ayten)
Nuray Uslu (Rüya)
Gülden Güney (Cansu)
Volkan Girgin (Recep)
Okan Selvi (Haydar)
Sedef Pehlivanoğlu (Meryem)
Özlem Türkad (Asiye)
Aşkın Şenol (Berat)

Eklentiler:
Dosya yorumu: Yedi Numara - Jenerik Müziği
Yedi Numara - Jenerik.zip [2.32 MiB]
299 kere indirildi
Dosya yorumu: 7 Numara
7numara.jpg
7numara.jpg [ 97.76 KiB | 2406 kere görüntülendi ]

My body's broken, yours is spent.
Başa Dön

Re: Yedi Numara
MesajGönderilme zamanı: Çrş Haz 04, 2008 5:47 am 
Üye
Kullanıcı avatarı

Yedi Numara'nın unutulmayan hikayeleri :

Sıfır Bir Değer Değildir (7. Bölüm)

(Haydar'ın Armağan'a söylediği söz)

Sıfır bir değer değildir. Bir sayı bile degildir. Ancak başka bir sayının yanına gelince değer yaratır, tıpkı sevda gibi. Sevdanın da tek başına değeri yok. İlle de biri olmalı. Sıfır ne kadar çoksa sayı o kadar çoğalır. Sevda ne kadar çoksa insan o kadar çoğalır, büyür.

Sana dese ki biri, "sevdamı al, kendine ekle, bir ömür ile çarp, sonra sonsuza eşitle". Yine değeri sıfır mı olur senin için?

İnci Tanesi (52. Bölüm)

(Haydar'ın Armağan'a söylediği söz)

Sevdalar, istiridye içindeki inci tanesi gibidir, ne kadar saklı kalırsa o kadar büyür.

Peri Kızı (54. Bölüm)

(Vahit Emmi'nin Haydar'a anlattığı hikaye)

Bir gün bir çocuk arkadaşlarıyla oynarken bir mezarın yanında camdan küçük bir peri kızı bulur. Bu peri kızı o kadar güzeldir ki bakmaya doyamaz, bir türlü elinden bırakamaz ama herkesten de saklar onu. Çocuk peri kızını sürekli cebinde taşır, nereye gitse cebinde onu da götürür. Akşamları herkes yattıktan sonra çocuk peri kızını çıkarır ve saatlerce seyreder onu, onunla konuşur. Peri kızı karanlıkta bile ışıl ışıl görünmektedir. Çocuk adeta aşıktır peri kızına. Bir gün çocuk arkadaşlarıyla oynarken düşer. Ayağa kalktığında cebine bir bakar ve anlar ki peri kızı tuzla buz olmuş. Neye uğradığını şaşırır çocuk ve birden anımsar, peri kızı camdandır ve bu yüzden ona daha fazla özen göstermesi gerekmektedir, ama artık çok geçtir çünkü kırılınca bir daha geri gelmeyecektir.

Sarmaşık (73. Bölüm)

(Zeliha Yenge'nin İclal'e anlattığı hikaye)

Bir varmış, Bir yokmuş.

Bahçenin birinde, güneşe sevdalı bir gündöndü yaşarmış. onun dibinde de gündöndüye sevdalı bir sarmaşık. Gündöndünün gövdesine sımsıkı sarılır, yüzünü ona dönsün, onu sevsin diye umutla beklermiş. Gündöndü ise her sabah güneş doğduğunda yüzünü sevdayla göğe çevirip hayran hayran güneşi seyredermiş. Sarmaşıkçık çaresiz, daha bir sıkı sarılırmış gündöndüye. Ama nafile, gündöndünün aklı güneşte. Akşam olup da güneş battığında sevdiğini yitiren gündöndü boynunu büker, içine kapanır kalırmış üzüntüden. Sarmaşık daha sıkı, daha sıkı yapışırmış o zaman. Gelgelelim sabah olduğunda, gündöndünün yüzünü kendisine çevirmeyeceğini, günesle onun arasına giremeyeceğini bir daha anlarmış.

Ama bir sabah, minik sarmaşık uyanınca ne görsün: ilk defa sevgili gündöndüsünün yüzü güneşe değil, kendine dönük. Sevinçten az kalsın çığlık atacakmiş ki gündöndüsünün öldügünü anlamış. Çünkü sarmaşık, sevdiğinin yüzünü kendisine çevirmek için onun gövdesine sarıldıkça, yavaş yavaş onu boğduğunu, öldürdüğünü hiç farketmemiş. Gündöndü ölünce sarmaşığın sarılacağı bir sey de kalmamış. Zamanla o da sararıp solmuş. Sonra çiftçinin biri gelmiş, ikisini de bir kenara koparıp fırlatmış.

Kova (88. Bölüm)

(Haydar'ın Armağan'a anlattığı hikaye)

Bir sucu boynuna astığı uzun bir sopanın ucuna astığı iki büyük kovayla su taşırmış. Kovalardan biri çatlakmış, sağlam olan kova her seferinde ırmaktan patronun evine giden uzun yolu dolu olarak tamamlarken, çatlak kova içine konan suyun sadece yarısını eve ulaştırabilirmiş. Bu durum iki yıl boyunca hergün devam etmiş; sucu her seferinde patronun evine sadece bir buçuk kova su götürebiliyormuş. Sağlam kova başarısından gurur duyarken, zavallı çatlak kova görevinin sadece yarısını yerine getiriyor olmaktan utanç duyuyormuş. Bir gün çatlak kova ırmağın kıyısında sucuya seslenmiş: "Kendimden utanıyorum ve senden özür dilemek istiyorum". "Neden" diye sormuş sucu. Kova cevap vermiş: "çünkü ben çatlak bir kovayım". Sucu demiş ki: "Patronun evine dönerken yolun kenarındaki çiçekleri farketmeni istiyorum, yolun sadece senin tarafında çiçekler olduğunu, diğer kovanın tarafında hiç çiçek olmadığını farkettin mi? Yolun senin tarafına çiçek tohumları ektim ve hergün ırmaktan dönerken sen onları suladın, ben de bu güzel çiçekleri toplayıp, patronumun evini süsleyebildim".

(Ve devamında Haydar Armağan'a der ki) "Geçtiğin heryerde çiçek açtırıyorsun, hiç birşey yapmasan da olur".

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Haz 04, 2008 5:53 am 
Üye
Kullanıcı avatarı

Unutulmaz bir bölüm:

Armağan-Haydar İlan-ı Aşk Diyaloğu (73. Bölüm)

(Armağan ve Haydar arasındaki ilan-ı aşk diyaloğu)

Haydar : Üşüdün mü? Titriyorsun.
Armağan : Bütün bunların yaşanması gerekiyor muydu, ha?
Haydar : Bana neden kızdığını söyle Armağan.
Armağan : Çünkü o zavallı kızın canını yaktın.
Haydar : Canını yakmak için ne yaptım?
Armağan : Onu bu gece neden yalnız bıraktın, ha? Neden?
Haydar : Sana bakmaya çıkmıştım.
Armağan : Bana mı?. İnanmıyorum. Orda sana deli gibi aşık ve yardıma ihtiyacı olan bir kız varken sen bana bakmaya çıkmıştın, ha? Öyle mi?
Haydar : Evet. Benim de yardıma ihtiyacım vardı. o çocuğa "evet" dedin mi?
Armağan : Bu seni neden ilgilendiriyor?
Haydar : Çünkü "evet demeni istemiyorum.
Armağan : Bak Haydar.
Haydar : Dedin mi? Cevap ver.
Armağan : Demedim ama demeyeceğim anlamına da gelmez.
Haydar : BEN... SENİ SEVİYORUM Armağan!
Armağan : Ne?
Haydar : SENİ SEVİYORUM dedim. Seni doğduğum, nefes aldığım günden beri, toprağa sıcağı avucladıgından beri, ağacın dibine oturup yaktıgım türkülerden beri seviyorum. Hiç görmeden bildiğim, görünce tanıdığımsın. Yanımda yokken sen bende varsın, yanımda varken ben sende yok oluyorum. İşte söyledim Armağan. İki yıllık sessizliğimin mührünü söküp attım. Gerisi sana kalmış.
(Armağan gitmek ister, Haydar onu kolundan yakalar)
Haydar : Dur, birşey demeden yollamam seni.
Armağan : Sana ne diyeyim, bilmiyorum.
Haydar : Bana neden kızgın olduğunu söyleyeceksin.
Armağan : Söyledim ya. İclal'e acı çektirdin.
Haydar : İclal benim onu kardeş gibi sevdiğimi biliyordu.
Armağan : Sana duyduğu aşk hoşuna gidiyordu. sana dokunması, sana sarılması, sana sarılması.
Haydar : Hayır, Rezzan Hocam içindi. Peki sen niye beni İclal'e doğru ittin?
Armağan : Ben vicdanımın sesini dinledim.
Haydar : Diğer bacılar dururken niye en çok sen bağrına bastın?
Armağan : Çünkü çok çaresizdi.
Haydar : Sen İclal'i kıskandın.
Armağan : Madem böyle düşünüyorsun, onu niye eve getirdin?
Haydar : Söyle Armağan. İclal'i kıskandın değil mi?
Armağan : Hayır!
Haydar : Kıskandığın için vicdanın seni ayıpladı değil mi?
Armağan : Hayır!
Haydar : Kendinden sakladığın hayaletler İclal gelince hortlamadı mı?
Armağan : Hayııır!.. Evet, evet kıskandım, evet kıskandım.
Haydar : Niye peki?
Armağan : Çünkü sen benimdin, benim parçamdın onun değil.
Haydar : Sana son defa soruyorum, bi daha da sormayacağım. "Benim bir parçamsın" ne demek Armağan?
(Armağan tekrar gitmek ister, Haydar yine tutar ve soruyu tekrarlar)
Haydar : Ne demek Armağan?
Armağan : Kabul etmekten deliler gibi korktuğum, kırk kilide vurup sakladığım herşey demek. Yitirdiğim çocukluğumdan saklı kalan masumiyet demek. Bir türlü yol bulup da yüreğimden dilime gelmeyen o cümle demek. BEN DE SENİ SEVİYORUM HAYDAR demek, BEN DE SENİ SEVİYORUM demek.
(Yağmur yağar, sarılıp ağlarlar, yanyana iken yaşadıkları hasret bitmiştir artık)

Eklentiler:
Dosya yorumu: Yedi Numara - İlan-ı Aşk Ses Kaydı
Yedi Numara - İlan-ı Aşk.zip [2.48 MiB]
315 kere indirildi

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cmt Haz 07, 2008 2:11 pm 
Üye
Kullanıcı avatarı

Çok zevkle izdeğim bi diziydi=)

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Pzt Haz 09, 2008 5:36 pm 
Üye
Kullanıcı avatarı

çok severdim yaa yine olsun yine izleyelim ... :D

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cum Tem 11, 2008 7:24 pm 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

zevkle izlediğim dizilerden biriydi.dizide oynayan meryem'e az gülmemişimdir ya çok komikti :mrgreen: :mrgreen:

Ölüyorum...

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal Tem 29, 2008 4:10 pm 
Üye
Kullanıcı avatarı

çok komik bi diziydi(:

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal Tem 29, 2008 4:11 pm 
Üye
Kullanıcı avatarı